Mutlu Bir Aile Yaşamı ve Başarı İçin İşte Size Bazı Anahtar Öneriler:

1. Başkalarıyla karşılaştırma yapmayın. Mali, fiziksel ve sosyal olarak diğerleriyle kendinizi karşılaştırmak ya da çocuğunuzu kardeşi ve arkadaşlarının becerileriyle, yetenekleriyle karşılaştırmak bir tuzak. Her zaman sizden daha başarılı arkadaşlarınız olabileceği gibi çocuğunuzun da kendisinden daha başarılı arkadaşları olacaktır. Kendi hayatınıza ve çocuğunuzun hedeflerine, yeteneklerine odaklanın. Çocuğunuzun yeteneklerini fark etmesi ve geliştirebilmesi için olanak sağlamaya çalışın.

2. İlişkilerinizi güçlendirin: Aile olarak daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Aileniz ile birlikte vakit geçirmek demek aynı odada olmak demek değildir. Mutluluğu paylaşmak demek samimiyet demektir. Aile ritüellerinizi belirleyin ve uygulayın. Her ailenin kendine özgü ritüelleri vardır. Bazı aileler için akşam yemeklerinin belli bir ritüeli var iken bazı ailelerin doğum günü, yılbaşı, sabah kahvaltıları ya da hafta sonu gibi günlerin farklı bir anlamı olabiliyor. Sizin de beraber düzenli yapmaktan hoşlandığı ritüeller vardır. Ritüellerinizi yapmaya devam etmenin yanı sıra beraber yeni ritüeller yaratmaya da başlayabilirsiniz.

3. Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel sağlık ve mutluluk arasında güçlü bir bağ var. Uzun bir hastalık ya da fiziksel yaralanmanın herkes üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle hem kendinizin hem de çocuğunuzun doğru beslenme, düzenli egzersiz ve fiziksel bakımına özen gösterin. Vücudunuzun bakımı sizin daha mutlu bir kişi olmanız için önemlidir. Fiziksel bakım iyi olmadığında, zihinsel enerji ( dikkat, odaklanma), duygusal enerji (duygular), ruhsal enerji (amaç) olumsuz etkilenir. Klinik depresyonu olan kişilerle yapılan son çalışmalar tutarlı egzersizin yakın vadede mutluluk düzeyini anlamlı derecede arttırmakta olduğunu göstermiştir.

4. Yeterli uyku alın. İyi uyku iyi sağlık önemli bir bileşendir. İyi dinlenmiş bir vücut ile sizin ve çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel kapasitenizi yüksek düzeyde kullanmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlar yetersiz uyku ile güne başlanan günün stres ve huzursuzlukla dolu olacağını belirtiyorlar.

5. Sevginizi sıkça gösterin. Çocuğunuza ya da eşinize davranış ya da söz ile gösterebileceğiniz küçük bile olsa sevgi mesajlarını unutmayın. Sevildiğini bilen kişi kendini değerli hisseder.

6. Ne olmadığından çok ne olduğuna odaklanın. Takdir edin. Hem kendi başardıklarınıza hem eşinizin hem de çocuğunuzun başardıklarına odaklanın. Takdir eşiniz ile daha mutlu bir ilişki içinde olmanızı sağlar. Övgü ve takdir konusunda ağzı sıkı olmayın. Unutmayın bir aferin sözü bile matematik performansını yüzde seksen düzeyde arttırabilir.

7. Hedeflerinizi belirleyin ve takip edin. Servete giden yol hedeflerle döşeli olduğu gibi mutluluğa giden yol da hedeflerle döşelidir. Kendini geliştirme, hayatı daha tatmin edici bir hale getirir. Çocuğunuzun ilgi alanları ve hedeflerini bulmasına yardımcı olun. Gerekirse öğretmenleri ile bu konuda temasa geçin.

8. Şimdiye odaklanın. Geçmiş üzerinde durmayın. Daha önce yapılan hatalar üzerinde kendinizi cezalandırmayın. Kimse kusursuz değildir. Sizin gibi çocuğunuz da hatalar yapabilir. Hataların üzerinde sürekli duruyor oluşunuz sizin ve çocuğunuzun mutlu hissetme olasılığını ve performansını engeller.

9. Gülümsemek sizi daha mutlu yapar. Daha sık gülümsemeyi seçin. Gerçek bir gülümseme sizin ve etrafınızdaki herkesin daha iyi hissetmesini sağlar. Basit bir gülümseme beyninize mutlu olduğunuza dair mesaj gönderir. Ve mutlu olduğunuz zaman vücudunuz endorfin hormonu pompalar. Endorfin hormonu, mutlu hissetmenizi ve rahatlamanızı sağlayan bir hormondur. Bu reaksiyon 1980 yılından beri çalışılmış ve birçok kez kanıtlanmıştır.

10. Kendinize zaman ayırın. Yapmaktan hoşlandığınız şeyleri düşünün. Hayatınızda basit, sağlıklı zevklerin listesini yapın. Ve bu zevk aldığınız faaliyetleri düzenli yapmaya çalışın. Aile fertlerini de kendi sevdiği şeyleri yapmaları için destekleyin. Araştırmalar mutluluğun tatmin edici olayların yoğunluğu ile ilişkili olduğunu göstermekte.
Mutluluk bir seçimdir. Kızgın ya da irrite olduğunuz her dakika için 60 saniye mutluluk kaybedersiniz. Mutluluğu ve başarıyı oluşturabilecek kişi sizsiniz.

Seçim sizin. Mutluluğu seçin.

Posted in Aile, Genel, Genel Bilgiler, İlişkiler, İş Hayatı, Kadın Olmak, Yazılar and tagged , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.