Çocuğumla Alışverişe Çıkıyorum

Çocuklarla alışverişe çıkmak çoğu zaman anne-babaların kabusu haline dönüşebiliyor. Evden güle oynaya çıkılır, başlangıçta her şey iyi gider. Bir süre sonra çocuğunuzun canı sıkılabilir, çişi gelir, karnı acıkır. Tüm bunlara bir şekilde çözümler üretebilirsiniz. Ama en büyük sorun; istediği bir şey yapılmadığı ya da alınmadığı zaman başlar. Yüksek sesle ağlama, kendini yerlere atma, tepinme, mızmızlanma, sürüklenme, tutturma, inatlaşma, pazarlık yapma gibi çocuğunuzun yaşına ve o günün koşullarına göre değişen davranışlarla karşılaştığınızda anne-baba olarak kendinizi çaresiz- öfkeli-gergin-kızgın hissedebilirsiniz. Bazen pes eder, istediğini yaparsınız. Bu davranışınızla o günü kurtarmış olsanız da çocuğunuza çok yanlış bir şeyi de beraberinde öğretmiş olursunuz: Bir şeyi yaptırmak ya da aldırmak istiyorsan yapacağın tek şey; yeterince ağlamak, tutturmak, ısrar etmektir. Pes edene kadar geçen sürede hem sizin hem de çocuğunuz sinirleri iyice yıpranmış olduğundan sorun halledilmiş gibi görünse bile herkesin keyfi kaçmıştır, artık, çok güzel başlayan gün tatsız bir hal almıştır. Diyelim pes etmediniz ve istediği şeyi yapmadınız, ancak karşılıklı bağrışmalar, ağlamalar uzun sürdü ve yıpratıcı oldu. Bu durumda da günün eski tadı kalmamıştır. Ailecek geçirilecek güzel bir gün gergin geçmiş; herkes mutsuz olmuş, ilişkiler gerilmiş, belki de alınması gerekli şeylerin bir kısmı da alınamamıştır.
Ne yapacaklar anne-babalar bu durumda;
Öncelikle, alışverişin bir hobi, alışveriş merkezlerinin de (AVM) ailelerin eğlenme-gezme- vakit geçirme yerleri olma şeklindeki düşüncenin değişmesi çok gerekli. Bu konuda anne-babaların tutumları ve kararlılıkları çok önemli.
Hiçbir oyuncak, hediye anne-babayla geçirilen zaman kadar değerli değildir. Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediye ona ayıracağınız zamandır aslında
Çocuklarınızın gerçek duygularını-gereksinimlerini anlamaya çalışın. Bazen yakınlık, sevgi konusundaki doyumsuzluklarını sürekli bir şeyler alarak ve aldıklarını da hemen bir kenara atıp yeni şeyler isteyerek ifade etmeye çalışabilirler.
Çocuklarınız reklamlardan fazlasıyla etkilenir. Aslında hangimiz etkilenmiyor ki. Bu nedenle onların reklamları izlemelerini olabildiğince sınırlandırmanızda yarar var.
Tüm bunlara dikkat ettikten sonra alışverişe çıkma zamanı geldi VE…
• Ogün alınacakların listesini çocuğunuzla birlikte evden çıkmadan önce yapın.
• Listede öncelikli olarak neler alınacağına beraberce karar verin, gerekli şeyler kadar çocuğunuzun isteklerini de göz önünde bulundurun.
• Para durumunuzu çocuğunuzun yaşına uygun anlayabileceği bir dille anlatmaya çalışın
• İstediği her şeyi alamayacağınızı, tutturmanın veya ağlamanın hiçbir işe yaramayacağını daha evden çıkmadan net bir dille anlatın
• Evde planlanan dışında bir şey alınmayacağı konusunda net olduğunuzu ifade edin, beğendiği bir şey olursa onu ancak bir sonraki alışveriş listesine ekleyebileceğinizi söyleyebilirsiniz.
Yapılan tüm anlaşmalara rağmen , çocuğunuz bir şeyi çok beğenip tutturmaya başlayabilir, bağırıp çağırabilir, etraftaki insanların rahatsız olacağı endişesi sizi kaygılandırabilir, çok gerilirsiniz, etraftaki bazı insanlar yargılayıcı gözlerle bakmaya başlayabilirler. Bu durumda nasıl bir tutum almanız gerekir:
• Öncelikle, çok zor olmasına rağmen, sakinliğinizi korumaya çalışın
• Olayı birazdan uzaktan izleyin. Verdiğiniz bu kısa ara soğukkanlı olmanıza ve olayı daha net ve nesnel olarak değerlendirmenize yardımcı olur. Çocuğunuzun ne kadar kontrolsüz davrandığını, aslında çaresiz olanın siz değil de o olduğunu ve sınırlanmaya ne kadar gereksinim duyduğunu anlayabilirsiniz
• Etrafa toplanan kalabalığın eleştirel-anlayışsız-yargılayıcı bakışlarına aldırmamaya çalışın, tartışmaya girmeyin. Sadece çocuğunuzu nasıl yatıştırabileceğinize yoğunlaşın.
• Uygulayamayacağınız cezalar/tehditler savurmayın. Sakin olmak için tüm gücünüzü toplayın.
• İşi güç gösterisine, inatlaşmaya döndürmeyin
• Tutarlı ve kararlı olun ve davranışınızın arkasında durun ve sürekliliğini sağlayın.
• “Almayacağım” dediyseniz çocuğunuz ne kadar ağlarsa ağlasın, ya da tepinirse tepinsin almayın. Pes edip de almanız halinde çocuğunuza “Yeterince ağlarsam istediğimi yaptırabilirim” mesajını vermiş olursunuz.
• Çocuğunuzla pazarlığa girişmeyin ve konuşmayı uzatmayın. “Neden ama” tarzı soruları o sırada yanıtsız bırakın
• Hiçbir şekilde sonuç alamıyorsanız, sakin ama güçlü bir şekilde çocuğunuzu kucaklayın ve oradan ayrılın, yeterince büyükse siz oradan uzaklaşın.
• Olayı hemen konuşmaya çalışmayın
• Bir süre sonra neden olmadığını açıklarsınız
Her istediğini almanın çocuğunuza faydadan çok zarar getireceğini hiç unutmayın. İsteklerini ertelemeyi öğrenmek, hayal kırıklığıyla baş etme yolları keşfetmek ve hayır karşısında direnç kazanabilmek için en uygun yaşlar çocukluk çağlarıdır. Yaşama hazır, mücadele etmeyi bilen çocuklar yetiştirmek istemez misiniz……

Posted in Annelik, Çocuk, Yazılar.