Son zamanlarda çok unutkan oldum. Bu bunama belirtisi olabilir mi?

Bunama (demans) ileri yaşlarda ortaya çıkan ve temel belirtisi unutkanlık olan bir hastalıktır. Aslında kişiler, unutmaktan çok, yeni öğrendikleri bilgiyi kayıt edemediklerinden o bilgi sorulduğunda onu belleklerinden geri çağıramazlar-yani hatırlayamazlar; çünkü hiç kayıt altına almamışlardır. Genellikle 65 yaş sonrası ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe bunama olasılığı artar.

Unutkanlık, dalgınlığın bir parçası olarak ta karşımıza çıkabilir. Kişinin kafası çokk karışık olduğunda veya o anda kafasından pek çok düşünce geçiyor olduğunda yaptığı şeyin farkında değildir ve o yaptığı şeyle ilgili herhangi bir sorunun da yanıtını veremez veya yaptığına ilişkin bir kaydı yoktur. Bu durum depresyon, anksiyete gibi hastalık durumlarında olabileceği gibi, yoğun tempo ile çalışan kişilerde veya kafası bir oruna fazlasıyla yoğunlaşmış kişilerde de görülebilir.

Unutkanlık, bazı vitamin eksikleri ve hormonal düzensizlik durumlarında da gözlenen bir belirtidir.

Unutkan olduğunu söyleyen kişide başka diğer belirtilerin sorularak, ruhsal bir bozukluk olup olmadığının incelenmesi, bedensel bir sorun açısından değerlendirme yapılması ve sonrasında bunamaya yönelik muayenelerin gerçekleştirilmesi uygun olacaktır.

Posted in Sık Sorulan Sorular, Soru & Cevap.